Historia zimowego pływania

Czechy - w obliczu bezradności wobec zimowych wypadków nad wodą, Alfred Nikodém podejmuje się utworzenia sekcji ratownictwa i rozpoczyna regularne treningi pływackie w lodowatych wodach Wełtawy. Następstwem czego, w 1923 roku publicznie prezentuje nową dyscyplinę sportową, której pierwotną ideą było właśnie ratowanie życia. Później w Pradze zostaje założony pierwszy klub zimowych pływaków o nazwie První Plavecký Klub Otužilců Praha w skrócie I.PKO Praha. Po II wojnie Światowej zimowe pływanie uzyskuje w Czechach status oficjalnej dyscypliny sportowej, w której pływacy zdobywają klasy sportowe. Czeski Związek Pływacki powołuje sekcje zimowego pływania i tworzy Czeski Puchar, w ramach którego dnia 26.12.2016 po raz 70 odbyła się co roczna edycja zawodów na praskim odcinku rzeki Wełtawy Memoriál Alfreda Nikodéma. W latach 70 Czesi podejmują próbę eksportu dyscypliny na inne kraje m.in. do Niemiec oraz Polski u nas pokaz odbył się na warszawskim odcinku Wisły. Niestety nasz kraj nie był jeszcze gotowy na tak egzotyczny sport - jednakże zaczyna się rozwijać jego pasywna odmiana potocznie zwana morsowaniem.

Całkowicie przypadkiem, w  2007 roku członkowie naszego Klubu niejako ponownie odkrywają przedmiotową dyscyplinę. Skutkiem czego, jeszcze w tym samym roku, debiutują w zawodach Czeskiego Pucharu. Pierwszym klubem, który zgodził się przyjąć nas w poczet swoich członków jest Sportovní Klub DPSO Výtahy Náchod w skrócie SKNá. Dzięki naszym sportowym postępom oraz wytrwałości zostaliśmy zauważenie również przez duże kluby, czego owocem jest nasz transfer w 2012 roku do  První Plavecký Klub Otužilců Praha którego barwy w Czeskim Pucharze reprezentujemy do dnia dzisiejszego.
Próbując ponownie zainicjować zimowe pływanie na polskiej ziemi, w dniu 26.02.2014, na terenie katowickiej Doliny Trzech Stawów, zorganizowaliśmy dla TVP Katowice pokazowe zawody na dystansie 1 km. Ponieważ są to pierwsze tego typu zawody w naszym kraju na linii startu pojawiło się jedynie 4 uczestników.
22.02.2015 wspólnie z Fundacją Silesia Pro-Activ zorganizowaliśmy pierwszą edycję zawodów w zimowym pływaniu pod nazwą SILESIA WINTER SWIMMING 2015, w której to wystartowało już 39 zawodników.
Kilka miesięcy po zawodach, a dokładnie 19.04.2015 formalizujemy się powołując do życia stowarzyszenie funkcjonujące pod nazwą KLUB SPORTOWY SILESIA WINTER SWIMMING - więcej o "owocach" naszej działalności można przeczytać w zakładce kronika.
Pod koniec roku 2015 nawiązaliśmy współpracę z International Ice Swimming Association, tworząc polską komórkę tej organizacji.